Moniteau County 4-H Project Exhibits

Moniteau County 4-H Project Exhibits

GOATS

Dairy Goat Unit 1: Blue - Carrie Meyer, Tipton.

Meat Goat: any item made: Blue - Caitlin Halsey and Meghan Halsey, Show-Me.

AEROSPACE

Aerospace Level 1: Red - Tyler Johnston and Jack Johnston, Twin City.

BEEF

Beef Unit 1: Blue - Meghan Halsey, Show-Me; Trey Porter, Shamrock.

CAKE DECORATING

Cake Decorating Unit I

Blue Ribbons

Early Birds - Cole Pettigrew, McKenzie Higgins, Ashtyn Higgins, Bethany Stuedle, Haylee Berve, Kelsay Gish, Megan Higgins; Shamrock - Halie Dampf, Allison Harris, Molly Dampf, Tristan Porter, Haley Richardson; Twin City - Hannah Hill, Olivia Bahr, Jessica Reynolds, Emma Baer, Brooklyn VanLoo, Sarah McCord; Busy Bees - Lyndsi Martin, Tobi Rex.

Cake Decorating Unit II

Blue Ribbons

Shamrock - Abby Harris, Morgan Koerner; Eager Eagles - Alli Watts, Courtney Matthews (2), Maggie McNay; Twin City - Allee Koestner; Busy Bees - Sydney Labuary, Natalie Potter.

CLOTHING AND TEXTILES

Clothing and Textiles - Level I

Blue Ribbons

Eager Eagles - Courtney Matthews (2), Maggie McNay (3), Angela McNay, Payten Hampton (2).

Clothing and Textiles - Level II

Blue Ribbons

Show Me - Sarah Bryant;

CLOWNING

Eager Eagles - Ben Imhoff (3), Dakota Matthews (3), Keegan Borts (3).

DOGS

Dog Unit I

Blue Ribbon

Shamrock - Logan Parish (2).

EXPLORING

Exploring 4-H Unit I

Blue Ribbon

Twin City - Jenna Reynolds.

ELECTRICITY

Electricity Unit I

Blue Ribbons

Show-Me - Morgan Heather.

ENTOMOLOGY

Beekeeping

Blue Ribbons

Twin City - Allee Koestner.

ENTREPRENEURSHIP

Entrepreneurship: any item made

Blue Ribbons

Eager Eagles - Maggie McNay.

FOOD/NUTRITION

Food Level A

Blue Ribbons

Twin City - Jessica Reynolds (2), Kaylee VanLoo (2), Brooklyn VanLoo (2), Sarah McCord (3), Emma Baer (2); Busy Bees - Hayden Hoellering (2); Eager Eagles - Alli Watts (3), Christian Snyder (2), Dakota Matthews (2), Payten Hampton; Tipton - Elizabeth Knipp (2).

Food Level B

Blue Ribbon

Busy Bees - Jacob Hoellering.

Food Level C

Blue Ribbon

Show-Me - Claire Kuhlman.

Food Level D

Blue Ribbons

Busy Bees - Rachel Oerly, Matt Oerly; Show-Me - John Anderson (3).

GARDENING

Gardening Unit A

Blue Ribbons

Tipton - Elizabeth Knipp (3), Waverley Irey (3); Show-Me - Meghan Halsey (3), Caitlin Halsey (3), Paige Halsey (3); Busy Bees - Ross Potter (3); Early Birds - James Cox.

Gardening Unit C

Blue Ribbon

Show-Me - John Anderson.

HEALTH AND FITNESS

Bowling

Blue Ribbon

Eager Eagles - Dalton Oerly, Keegan Borts.

HORTICULTURE

Horticulture Unit I

Blue Ribbons

Shamrock - Tyler Kenyon, Stacey Kenyon; Tipton - Waverley Irey.

ROBOTICS

Robotics Explorer

Blue Ribbons

Twin City - Tyler Johnston, Jack Johnston.

MEATS - COUNTRY CURED H

Country Cured Hams

Blue Ribbons

Eager Eagles - Dalton Oerly.

LIVESTOCK JUDGING

Blue Ribbon

Show- Me - Meghan Halsey.

OUTDOOR SKILLS

Hiking Unit I

Blue Ribbon

Twin City - Sarah McCord.

PHOTOGRAPHY

Photography Unit I

Blue Ribbons

Twin City - Allee Koestner (2); Busy Bees - Weston Borts (3), Mattea Adams (2), Kaitlyn Murphy (2), Maleka Adams (2), Kelsie Murphy (2), Kent Riley Jr. (2); Eager Eagles - Keegan Borts (3), Nicolas Percz (2), Christian Snyder (2), Melanie Percz (2).

Photography Unit II

Blue Ribbons

Twin City - Liam Glenn (3), John Wolken (3); Eager Eagles - Ross Gerlach (3), Ethan Gerlach (4), Alli Watts (2).

QUILTING

Quilting: any item made

Blue Ribbon

Tipton - Courtney Strobel.

SELF-DETERMINED

Blue Ribbons

Show-Me - John Anderson (2), William Inglish, Benjamin Jenkins, Donell Kleiboeker (2), Dallas Kleiboeker (2), Meghan Halsey, Bobby Bryant (2), Caitlin Halsey, Paige Halsey (2); Eager Eagles - Henry (Alex) Imhoff (3), Taylor Hampton (3); Twin City - Jenna Reynolds (2).

SWINE

Swine Unit I

Blue Ribbon

Show-Me - Jackson Kleiboeker.

VETERINARY SCIENCE

Veterinary Science Unit I

Blue Ribbon

Show-Me - Meghan Halsey.

VISUAL ARTS

Arts and Crafts

Blue Ribbons

Twin City - Jayna Knipp (2), Jacob Wolken (3), Garrett Burger (2), John Wolken (2), Kaitlyn Adams (2), Jessica Reynolds (2) Alle Koestner; Show-Me - Madelyn Jobe, Meghan Halsey, Paige Halsey, Morgan Heather, Sarah Bryant, Claire Kuhlman, Amy Haslag (2), Abby Haslag (2), Caitlin Halsey, Bobby Bryant; Shamrock - Stacey Kenyon (2), Olivia Percival (2), Haley Richardson (2); Tipton - Anna Thibon, Courtney Strobel.

WELDING

Welding: any item made

Blue Ribbons

Show-Me - Benjamin Jenkins, Bobby Bryant (2), Donell Kleiboeker, Dallas Kleiboeker.

WOODWORKING

Woodworking Unit I

Blue Ribbons

Busy Bees - Madison Ratcliff, Hayden Hoellering, Trenton Pace, Yance Wolfrum, Dalton Arnold; Show-Me - Bobby Bryant.

Woodworking Unit II

Blue Ribbons

Tipton - Mitchell Moon (2); Show-Me - Sarah Bryant; Busy Bees - Kyle Riley.

Woodworking Unit IV

Blue Ribbons

Busy Bees - Matt Oerly, Jacob Hoellering.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Please review our Policies and Procedures before registering or commenting

| California Democrat>