California, MO 53° View Live Radar Fri H 69° L 55° Sat H 71° L 55° Sun H 75° L 53° Weather Sponsored By:

2011 California Lions Club Track and Field Meet Results

2011 California Lions Club Track and Field Meet Results

May 18th, 2011 by Democrat Staff in News

Overall school placements were first, Russellville-Blue; second, Tipton White; third, California Team 1; fourth, Russellville White; fifth, St. Andrews; and the Sportsmanship award went to Clarksburg.

50 Meter Dash

Fourth grade boys - Austin Bolin, California #3, first place; Brett Goff, Jamestown, second; Nick Morice, Russellville Blue, third; Gage Claas, St. Andrews, fourth; Jarret Gorman, Jamestown, fifth.

Fifth grade boys - Tolby Dalby, California #1, first place; Alex Urbina, Tipton White, second; Creed Flood, Prairie Home, third; Cody Booker, California #5, fourth; and Tony Amor, Tipton White, fifth.

Sixth grade boys - Bryan Terrell, Bunceton, first place; Bobby Guiteruz, Tipton White, second; Jeffery Shoemaker, Tipton White, third; Drew Davis, Clarksburg, fourth; and Derek Fassler, St. Andrews, fifth.

Fourth grade girls - Daisy Gonzales, Clarksburg, first place; Faith Fassler, St. Andrew, second; Diana Corona, California #4, third; Lydia Tramyr, Russellville White, fourth; Natalie Helmig, Russellville White, fifth.

Fifth grade girls - Elizabeth Lutz, California #5, first place; Emily Strein, Jamestown, second; Tara Payne, Tipton White, third; Hayden Dillon, St. Andrews, fourth; and Hallie Claas, St. Andrews, fifth.

Sixth grade girls - Holly Larue, Tipton White, first place, Reese Wood, Tipton White, second; Allison Brant, St. Andrews, third; Ravin Kirk, California #3, fourth; and Aubry Scott, Bunceton, fifth.

100 Meter Run

Fourth grade boys - Jordan Geiser, California #2, first place; Kyle Riley, California #2, second; Blake Petsel, Bunceton, third; Kody Dick, Tipton White, fourth; Colden Imhoff, California #3, fifth.

Fifth grade boys - Garret Wolfe, Jamestown, first place; Austin Flippin, Jamestown, second; Creed Flood, Prairie Home, Dawson Cooper, California #3, fourth; and Tyler Nokes, California #5, fifth.

Sixth grade boys - Gunner Baquet, California #1, first place; Drew Davis, Clarksburg, second; Bobby Guiteruz, Tipton White, third; Seth Gibson, Tipton White, fourth; and Colin Walters, Russellville White, fifth.

Fourth grade girls - Cheyenne Harlan, Jamestown, first place; Adalayna Hufendick, California #4, second; Joceyln Wells, St. Andrews, third; Cheyenna Wilkes, Russellville Blue, fourth; Trinity Higgins, California #1 and Bethanie Stuedle, Latham, tied for fifth place.

Fifth grade girls - Sydney Robertson, Russellville White, first place; Beth Hodler, Clarksburg, second; Emily Strein, Jamestown, third; Hallie Claas, St. Andrews, fourth; and Ashley Sommerer, California #5, fifth.

Sixth grade girls Teya Alder, Tipton White, first place; McKendra Fischer, Russellville Blue, second; Adrianne Pendleton, Tipton White, third; Cassie Dearixon, California #4, fourth; and Allisa Hewley, Jamestown, fifth.

200 Meter Run

Fourth grade boys - Isacc Ash, California #1, first place; Dalton Weaver, St. Andrews, second; Austin Roe, Russellville, third; Hayden Green, California #1, fourth; and Nick Thompson, Russellville White, fifth.

Fifth grade boys - Toby Dalby, California #1, first place; Campbell Gray, California #1, second; Austin Flippin, Jamestown, third; Creed Flood, Prairie Home, fourth; and Isiah Merida, Tipton White, fifth.

Sixth grade boys - Mason Gipe, Russellville Blue, first place; Gunner Baquet, California #1, second; Dalton Wineland, Russellville Blue, third; Anthony Bertucci, Russellville Blue, fourth; and Tyler Carmichael, Prairie Home, fifth.

Fourth grade girls - Adalana Hufendick, California #4, first place, Chiane Harlan, Jamestown, second; Faith Ehlers, St. Andrews, third; Daisy Gonzalez, Clarksburg, fourth and Riley Thomas, Russellville Blue, fifth.

Fifth grade girls - Brittany Ellington, Clarksburg, first place; Jordyn Anderson, Russellville White, second; Sydney Robertson, Russellville White, third; Elizabeth Lutz, California #5, fourth; Kristen Patterson, Prairie Home, Fifth.

Sixth grade girls - Shiane Rhorer, Prairie Home, first place; Cassie Dearixon, California #4, second; Teya Alder, Tipton White, third; McKendra Fisher, Russellville Blue, fourth; and Addie Kirchner, Russellville Blue, fifth.

440 Relay

Fourth grade boys - California #1, first place; California #2, second; Russellville Blue, third; Russellville White, fourth; Tipton White, fifth.

Fifth grade boys - Jamestown, first place; California #1, second; Tipton White, third; Tipton White, fourth; and Russellville Blue, fifth.

Sixth grade boys - Russellville Blue, first place; California #1, second; Tipton White, third; California #5, fourth and Russellville White, fifth.

Fourth grade girls - Russellville Blue, first place; Russellville White, second; St. Andrews, third; Jamestown, fourth; California #5, fifth.

Fifth grade girls - Russellville White, first place; Russellville Blue, second; Tipton White, third; California #5, fourth; and Clarksburg, fifth.

Sixth grade girls - Tipton White, first place; Russellville Blue, second; California #4, third; St. Andrews, fourth; and Prairie Home, fifth.

Soft Ball Throw

Fourth grade boys - Derek Hartly, Russellville Blue, first place; Owen Kemna, Russellville White, second; Gage Bailey, California #4, third; Bailey Fisher, California #1, fourth; and Avery Taggart, California #4, fifth.

Fifth grade boys - Liam Schatzer, California #4, first place; Kenton Stover, Tipton White, second; Diego Torres, California #5, third; Peirson Mullarkey, California #2, fourth; Brock Bookout, St. Andrews, fifth.

Sixth grade boys - Mason Gipe, Russellville Blue, first place; Talyn Tyler, Russellville White, second; Jackson, California #3, third; Lucas Knierm, Jamestown, fourth; and Drew Williams, Tipton White, fifth.

Fourth grade girls - Madelyn Martin, Russellville White, first place; Trinity Higgins, California #1, second; McKenzie Swillum, California #2, third; Faith Ehlers, St. Andrews, fourth; Kayla Turpin, Tipton White, fifth.

Fifth grade girls - Hayden Dillon, St. Andrews, first place; Emily Clevenger, Bunceton, second; Rayni Hartman, Russellville Blue, third; Brooke Kremer, Russellville Blue, fourth; Alexis Stark, California #1, fifth.

Sixth grade girls - Ashlyn, California #3, first place; Layne Himmerick, Russellville Blue, second; Cameron Meyer, California #1, third; Shianne Rhorer, Prairie Home, fourth; Ashtyn Bieri, Latham, fifth.

Long Jump

Fourth grade boys - Isaac Ash, California #1, first place; Yance Wolfrum, California #5, second; Austin Roe, Russellville White, third; Nick Thompson, Russellville White, fourth; Dalton Weaver, St. Andrews, fifth.

Fifth grade boys - Caleb Goans, California #2, first place; Beau Bryant, Russellville Blue, second; Jaden Griffen, Tipton White, third; Dakota Pace, Tipton White, fourth; and Ike Meloy, Latham, fifth.

Sixth grade boys - Dalton Wineland, Russellville Blue, first place; Anthony Bertucci, Russellville Blue, second; Dustin Hill, Russellville White, third; Ross Kendrik, Prairie Home, fourth; Nick C., California #1, fifth.

Fourth grade girls - Faith Fassler, St. Andrews, first place; Jayla Volkart, Russellville White, second; Breanna Gunnerson, Latham, third; Brandi Hagon, Tipton White, fourth; Kaitlyn Mulcahay, Tipton Red, fifth.

Fifth grade girls - Tara Payne, Tipton White, first place; Hayden Dillion, St. Andrews, second; Jodya Anderson, Russellville White, third; Anna Koestner, Russellville Blue, fourth; Sydney Labuary, Clarksburg, fifth.

Sixth grade girls - Lexi Kirchner, Russellville White, first place; Aubry Scott, Bunceton, second; Alyson Brant, St. Andrews, third; Holly LaRue, Tipton White, fourth; Addie Kirchner, Russellville Blue, fifth.