Today's Paper News Education Sports Obits Events Contests Classifieds Autos Jobs Search
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Area schools well-represented on all-state baseball teams

by Staff Reports | June 14, 2022 at 1:30 a.m.
Jace Kesel of St. Elizabeth celebrates at second base after driving in two runs with a double during the Class 1 state championship game in Ozark. (Greg Jackson/News Tribune)

More than 30 area players have been selected to the all-state teams in their respective classes by the Missouri High School Baseball Coaches Association.

Four area players were selected in Class 5.

Connor Earleywine of Jefferson City, an infielder, and Sam Wyrick of Helias, at DH/Utility, were named to the first team.

Jaden Kolb of Helias was selected to the second team as an infielder. Brock Miles of Capital City was honorable mention as an infielder.

The Blair Oaks Falcons had two players selected in Class 4.

Wil Libbert was named to the first team as a pitcher, while Reid Dudenhoeffer was a second-team pick at DH/Utility.

Max Buscher of Fatima was honorable mention at pitcher.

The Southern Boone Eagles, the Class 4 state champions, had a total of six players named all-state.

Carter Karotka was named as a first-team outfielder, while Bradly Smith was a second-team pitcher. Four Eagles -- Carter Salter at pitcher, Chase Morris at infielder, Austin Evans at outfielder and Hayden Steelman at DH/Utility -- were honorable mention.

Three area players were named to the Class 3 team as honorable mention -- Linn outfielders Aidan Kline and Keagan Heywood, along with South Callaway infielder Jacob Martin.

The Russellville Indians, the Class 2 state champions, had four players named all-state.

Three Indians -- pitcher Logan Cinotto, catcher Jake Schulte and Charlie Miller at DH/Utility -- were selected to the first team. Jesse Daniel was honorable mention at DH/Utility.

Tyler Renn of Eugene was a first-team pick at DH/Utility in Class 2.

Trevor Jordan of New Bloomfield was honorable mention as an infielder. Three Iberia players were honored -- Kaden Lawson as a second-team infielder, pitcher Tanner Alexander as honorable mention and Jaydin Rowden as honorable mention as an infielder.

The St. Elizabeth Hornets, the Class 1 state champions, finished with seven players earning all-state honors.

Four Hornets -- pitcher Brock Lucas, catcher Jase Kesel, infielder Caleb Oligschlaeger and outfielder Noah Chipman -- were first-team selections.

Levi Holtmeyer, an infielder, outfielder Gavin Williams and Isaac Green at DH/Utility were all second-team selections.

The Calvary Lutheran Lions had two all-state selections.

Jonathan Lieb was a first-team pick on the field, while Alex Procter was a first-team selection as an outfielder.

Here are the complete all-state teams:

CLASS 6

First Team

Pitchers

Caden Bogenpohl, jr., Jackson

Karson Milbrandt, sr., Liberty

Trenton Roehler, jr.Blue Springs South

Tate McGuire, jr., Liberty North

Catchers

Kevin Pelico, sr., North Kansas City

Luke Moore, sr., Park Hill

Gavin Siegfried, sr., Staley

Infielders

Jake McCutcheon, sr., Francis Howell

Trey Snyder, soph., Liberty North

Brett Norfleet, jr., Francis Howell

Braden Hemmer, jr., Hickman

Grant Hollister, soph., Blue Springs South

Dylan Grego, sr., Staley

Addison Smith, jr., Liberty

Outfielders

Austin Stewart, sr., Rock Bridge

Carter Degondea, sr., Raymore-Peculiar

Brysen Nepute, jr., Francis Howell

Chase Littrell, jr., Liberty

Designated Hitters/Utility

Payton Messer, sr., Rock Bridge

Ty Wisdom, jr., Liberty North

Daniel Wissler, sr., Fort Zumwalt West

Second Team

Pitchers

Aaron Lewis, sr., Liberty North

Kenton Deverman, jr., Fort Zumwalt West

Ben Sundell, sr., Liberty

Keith Piepmeier, sr., Nixa

Catchers

Tyler Lang, jr., Parkway West

Kaiden Stoffer, sr., Rock Bridge

Noah Wilkinson, sr., Kickapoo

Infielders

Jack Dunn, sr., Fort Zumwalt South

Jaret Nelson, sr., Nixa

Ty Thompson, fr., Rock Bridge

Kaden Jeffries, sr., Grain Valley

Joey Friedel, sr., Fort Zumwalt South

Outfielders

Sam Russo, sr., Nixa

Zack Stewart, sr., Lebanon

Zach Bates, jr., Hickman

Kyler Stokes, sr., Joplin

Designated Hitters/Utility

Leo Humbert, fr., Francis Howell

Jackson Downing, jr., Liberty North

Tommy LaPour, jr., Blue Springs South

Honorable Mention

Pitchers

Tyler Rauser, sr., Francis Howell

John Chambers, sr., Blue Springs South

Tait Robertson, sr., Hickman

Hunter Hampshire, soph., Staley

Catchers

Nathan Hall, sr., Liberty

Gavyn Beckner, jr., Republic

Infielders

Evan Vienhage, jr., Kickapoo

Peyton Blair, sr., Fort Zumwalt South

Palmer Holst, sr., Liberty

Outfielders

Matthew Hutson, sr., Liberty North

Tytus Cissell, soph., Francis Howell

Justus Poppa, jr., Rock Bridge

Brady O’Brien, sr., Fort Zumwalt South

Designated Hitters/Utility

Seth Benes, jr., Liberty: Wentzville

Dane Gray, jr., Rock Bridge

Aidan Simpson, sr., Park Hill South

CLASS 5

First Team

Pitchers

Levi Helm, sr., McDonald Coounty

Sawyer Allen, sr., Platte County

Cooper Wilkin, jr., Willard

Nathan Kemp, sr., St. Dominic

Catchers

Jakob Knudsen, sr., Platte County

Cole Martin, sr., McDonald County

Wyatt Brockman, jr., Marshfield

Infielders

Kam Durnin, jr., Camdenton

Connor Earleywine, sr., Jefferson City

Cameron Lewis, sr., Platte County

Brooks Kettering, jr., Glendale

Grant Richars, sr., St. Dominic

Outfielders

Ryker Edwards, jr., Smithville

Owen Bushnell, jr., Willard

Chase Porter, fr., Kearney

Designated Hitters/Utility

Sam Wyrick, soph., Helias

Carter Jenkins, sr., Branson

Gage Claunch, jr., Warrensburg

Second Team

Pitchers

Ian Brown, jr., Festus

Jacob House, sr., Glendale

Jack Niedringhaus, sr., MICDS

Nate Moore, jr., Festus

Catchers

Tank Sims, soph., West Plains

Kyden McMain, jr., Willard

Infielders

Carlos Jones Jr., sr., Winnetonka

Jackson Rovig, jr., Marshfield

Jaden Kolb, sr., Helias

Cy Darnell, jr., Webb City

Conner McDonald, sr., Festus

Outfielders

Ethan Broser, soph., Pacific

Sebastian Norman, fr., Glendale

Nelson Hoover, soph., West Plains

Designated Hitters/Utility

Kade Durnin, soph., Camdenton

Kade Biellier, sr., Willard

Austin Happel jr., Windsor: Imperial

Honorable Mention

Pitchers

Eli Helberg, fr., Kearney

Jack Meyer, jr., Pacific

Mitch Orozco, sr., Camdenton

Charlie Kilcullin, soph., St. Dominic

Infielders

Simon Yoakum, sr., Rolla

Kaden Motley, sr., Union

Brock Miles, soph., Capital City

Peyton Cooper, soph., West Plains

Will Kennedy, sr., Kearney

Outfielders

Bret Yarger, soph., Rolla

Connor Miller, sr., Camdenton

Klayton Kiser, jr., Willard

Designated Hitters/Utility

Henry Berkstresser, fr., Marshfield

Ethan Berning, sr., Pembroke Hill

Kooper Kekec, jr., North County

CLASS 4

First Team

Pitchers

Wil Libbert, jr., Blair Oaks

Trey Mulholland, sr., Aurora

Garrett Ferguson, sr., Summit Christian

Josh Newell, sr., St. Charles West

Catchers

Josh Bieser, sr., Valle Catholic

Zach Martinez, sr., Marshall

Noah Carrow, jr., Logan-Rogersville

Infielders

Brenan Goering, fr., St. Charles West

Jaden Hasam, soph., University Academy

Reese Robinett, sr., Kennett

Toby Goodwin, jr., St. Charles

Jaesik Friggle, sr., Aurora

Outfielders

Carter Karotka, sr., Southern Boone

Case Sanderson, jr., Nevada

Aiden Heberlie, sr., Valle Catholic

Aiden Boyer, jr., Ste. Genevieve

Designated Hitters/Utility

Casen Murphy, soph., Park Hills Central

Lucas Dillman, jr., Excelsior Springs

Jackson Murry, jr., Odessa

Second Team

Pitchers

Coy Smith, sr., Marshall

Chrisjen Riekeberg, sr., Macon

Ross Lawrence, soph., Logan-Rogersville

Bradly Smith, sr., Southern Boone

Catchers

Jrue Blassingame, jr., St. Charles West

Morgan Wilkins, sr., Summit Christian

Cade Beshore, jr., Nevada

Infielders

Drew Vaughan, jr., Mountain Grove

Curry Sutherland, jr., Logan-Rogersville

Tanner Duncan, sr., Kennett

Jack Enger, jr., John Burroughs

Clay Kemp, sr., Hollister

Outfielders

Duan McRoberts, fr., Wright City

Karter Muck, sr., St. Pius X: Kansas City

Braden Tice, sr., Kennett

Dylan Kauffman, jr., Pleasant Hill

Designated Hitters/Utility

Reid Dudenhoeffer, sr., Blair Oaks

Hayden Waters, jr., Wright City

Hayze Hoffman, jr., Aurora

Honorable Mention

Pitchers

John Butka, sr., John Burroughs

Max Buscher, jr., Fatima

Carter Salter, jr., Southern Boone

Andrew Orscheln, jr., Hallsville

Catchers

DJ McLallen, jr., Odessa

Reece Adams, sr., Ava

Charlie Karlovic, soph., John Burroughs

Infielders

Zack Miller, jr., Odessa

Jack Mosh, sr., St. Pius X: Kansas City

Zach Richards, sr., Ava

Chase Morris, soph., Southern Boone

Tanner Pierce, jr., Kennett

Outfielders

Aaron Fisher, sr., Aurora

Austin Evans, soph., Southern Boone

Tyger Cobb, sr., Hallsville

Alex Alton, sr., Macon

Haiden Armstrong, sr., Oak Grove

Designated Hitters/Utility

Hayden Steelman, sr., Southern Boone

Eli Guffey, sr., Summit Christian

Brendan Blackburn, jr., Excelsior Springs

CLASS 3

First Team

Pitchers

Ben Smith, jr., Springfield Catholic

JD Whitter, sr., West County

Josiah Golden, jr., Lafayette County

Connor Head, jr., Father Tolton

Catchers

Alex Loman, sr., Palmyra

Ethan Rakers, sr., Montgomery County

Nick Bagley, jr., Warsaw

Infielders

Kaden Owens, sr., Lawson

Lucas Wietholder, fr., Father Tolton

Garyn Hall, jr., Houston

Joel Mound, sr., Elsberry

Cole Leonhart, sr., Springfield Catholic

Outfielders

Garrison Scott, sr., East Prairie

Kenny Hoener III, sr., Hermann

Jeff Chitwood, jr., Valley Park

Caleb Briggs, jr., St. Michael the Archangel

Designated Hitters/Utility

Brody McNiel, jr., Hartville

Parker Anderson, jr., Hermann

Logan Thompson, sr., Father Tolton

Second Team

Pitchers

Carson Mullen, soph., Steelville

Garin Geitz, jr., Fair Grove

Peyton Hodges, jr., East Prairie

Lane Chapman, soph., Lawson

Catcher

Colin Whited, sr., Arcadia Valley

Infielders

Matthew Davis, sr., St. Michael the Archangel

Caden Merrill, jr., West County

Jase Aycock, sr., East Prairie

Landyn Smith, sr., Palmyra

Brady Slavens, sr., Warsaw

Outfielders

Ben Ruter, soph., Springfield Catholic

Landon Flood, fr., Clever

Jace Ellis, soph., Montgomery County

Hayden Camp, jr., Clever

Designated Hitters/Utility

Sean Phillips, soph., Elsberry

Rusty Buckner, soph., Licking

Andrew Merseal, jr., St. Pius X: Festus

Honorable Mention

Pitchers

Jake Ryan, soph., Father Tolton

Coleman Morrison, jr., Springfield Catholic

Levi McKinnie, soph., Chaffee

Jaxon Rowden, jr., Fair Grove

Evan Abercrombie, sr., Montgomery County

Infielders

Landon Mabe, jr., Steelville

Travis Hill, jr., Montgomery County

Jacob Martin, jr., South Callaway

Calvin Johnson, sr., Stockton

Colby Twellman, sr., Elsberry

Outfielders

Aidan Kline, sr., Linn

Gavin Jansen, sr., Kelly

Keagan Heywood, sr., Linn

Mason Gastel, sr., Lamar

Designated Hitters/Utility

Aidan Morarity, soph., Holden

Garrett Smith, jr., Holden

Wyatt Jessen, sr., Kingston

Mason Rumsey, sr., Lafayette County

Tanner Boyles, sr., Stockton

Wyatt Hughes, soph., Houston

CLASS 2

First Team

Pitchers

Logan Cinotto, sr., Russellville

Gage Pearson, sr., Putnam County

Brock Steggall, sr., Plattsburg

Cale Clark, sr., Marionville

Catchers

Jake Schulte, jr., Russellville

Trey Benthal, jr., Portageville

Wyatt Moran, jr., Plattsburg

Infielders

Jake Leeker, sr., Gainesville

Mason Adams, soph., Portageville

Kaden McCannon, sr., Lone Jack

Lake High, sr., Marionville

Chris Guldan, sr., Bishop LeBlond

Outfielders

Alex Winsor, sr., Portageville

Addison Richards, sr., Lone Jack

Jacob Davis, sr., Marionville

Parker Crow, jr., Ash Grove

Designated Hitters/Utility

Charlie Miller, jr., Russellville

Lance Fowler, sr., Putnam County

Tyler Renn, sr., Eugene

Second Team

Pitchers

Wyley Brown, sr., Marionville

CJ Kelley, sr., Portageville

Nate Rhew, sr., Holcomb

Jacob Saffle, jr., East Carter

Catchers

Wyatt Ducos, fr., Crest Ridge

Zach Heidenwith, sr., Putnam County

Eli Marvin, sr., East Carter

Infielders

Corbin Dougherty, sr., Van Buren

Ezequiel Garcia, jr., Purdy

Blane Young, jr., Marionville

Brayden McReynolds, jr., Putnam County

Kaden Lawson, sr., Iberia

Outfielders

Tucker Dement, sr., Ellington

Travis Hughes, jr., Purdy

Tyler Hackworth, sr., Ellington

Joey Hofmeister, sr., Plattsburg

Designated Hitters/Utility

Chade Noble, jr., Seymour

Christian Bobzin, soph., St. Paul Lutheran: Concordia

Andrew Hambelton, soph., Gainesville

Honorable Mention

Pitchers

Kayden Carter, sr., Plattsburg

Avyn Burkhart, soph., Windsor

Tanner Alexander, sr., Iberia

Triston Bruegman, jr., Marion C. Early

Catchers

Bryce Hambleton, sr., Gainesville

Jacksen Smith, sr., Marionville

Payton Bryant, sr., Seymour

Infielders

Thomas Frakes, jr., Portageville

Trevor Jordan, sr., New Bloomfield

Jackson Nimsgern, sr., Crest Ridge

Jason Hall, sr., Windsor

Jaydin Rowden, jr., Iberia

Jason Carter, jr., East Carter

Outfielders

Wyatt Howard, sr., Crane

Steven Henley, sr., South Pemiscot

Trevor Klein, soph., East Buchanan

Carter Quint, sr., Putnam County

Designated Hitters/Utility

Jesse Daniel, jr., Russellville

Caden Smallwood, sr., Lincoln

Zach Craig, sr., Summersville

Alex Libel, sr., Bishop LeBlond

CLASS 1

First Team

Pitchers

Brock Lucas, sr., St. Elizabeth

Memphis Bliley, jr., Platte Valley

Kolten Payne, jr., Oran

Blaine Kriesel, sr., Northwest: Hughesville

Catchers

Jace Kesel, jr., St. Elizabeth

Josh Hudson, sr., Northland Christian

Jack Prewett, sr., Northeast: Cairo

Nick Crosswhite, sr., Northwest: Hughesville

Infielders

Caleb Oligschlaeger, jr., St. Elizabeth

Tanner Pipes, sr., La Plata

Pierson Tichenor, sr., Northwest: Hughesville

Jonathan Lieb, sr., Calvary Lutheran

Bo Vinson, sr., Pilot Grove

Outfielders

Alex Procter, sr., Calvary Lutheran

Blane Durnell, soph., Weaubleau

Austin Wright, sr., Northeast: Cairo

Noah Chipman, fr., St. Elizabeth

Designated Hitters/Utility

Quentin Senciboy, sr., Oran

Hayden Nazarenus, jr., Cooter

Laydon Fields, sr., Green City

Second Team

Pitchers

Gage Wilson, sr., Northeast: Cairo

Garrett Davault, sr., Norwood

Luke Barnes, jr., Cooter

Grant Burson, jr., Northwest: Hughesville

Catchers

Nic Massey, jr., Oran

Wyatt Miller, jr., Platte Valley

Connor Rhorer, jr., Pilot Grove

Infielders

Isaac Nieters, jr., Northwest: Hughesville

Cody Schackelford, jr., Leeton

Nolan Loper, soph., Oran

Levi Holtmeyer, jr., St. Elizabeth

Lee Lambeth, fr., Weaubleau

Outfielders

Jake Tagtmeyer, sr., Concordia

Carson Kern, fr., Oran

Gavin Williams, fr., St. Elizabeth

Payton Morrow, jr., Liberal

Designated Hitters/Utility

Justin Floyd, jr., Leeton

Davin Sawyer, jr., Wheatland

Isaac Green, soph., St. Elizabeth

Honorable Mention

Pitchers

Reid Goodman, sr., Dadeville

Reese Mesecher, jr., La Plata

Logan Head, jr., Northeast: Cairo

Drenin Dinkins, sr., South Iron

Catchers

Grant O’Haver, jr., Green City

Mason Ebert, jr., Billings

Infielders

Rylan Roberts, jr., Knox County

Derek Rockett, soph., Higbee

Camden Uptegrove, soph., Leeton

Ethan Foster, sr., Weaubleau

Justin Payne, soph., Liberal

Outfielders

Landon Martin, sr., Lesterville

Grant Heimer, soph., Billings

Blake Munsterman, sr., Lakeland

Designated Hitters/Utility

Robert Uhlmeyer, sr., North Shelby

Gavin Killion, jr., Northwest: Hughesville

Robert Dooley, soph., Knox County

ADVERTISEMENT

Sponsor Content

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT